Pompa Seçimi

Kupar dişli transfer pompalarının tip ve büyüklük seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kıstaslar genel olarak aşağıda belirtilmiştir. Daha detaylı bilgi ve pompa seçiminizin doğruluğunu teyid için firmamızla irtibat kurmanız yararlı olacaktır.

Pompa seçiminde en önemli kıstaslardan biri viskozitedir. Malzemenin viskozitesi hem pompa tipinin seçiminde, hem devir seçiminde hem de pompanın üretim ve montaj toleransları, çalışma boşlukları belirlenmesi için en önemli değişkendir. KUPAR DİŞLİ TRANSFER POMPALARI için Pompa seçiminde dikkat edilmesi gereken 4 önemli husus vardır.

Pompa Tipi: Genel prensip viskozitesi düşük yani akışkanlığı iyi olan malzemeler için helis dişli pompalar, viskozitesi yüksek yani akışkanlığı düşük malzemeler için içdişli pompalar kullanılmasıdır.

Boru Çapı: Her boru çapından, yine viskozite göz önünde bulundurularak, transfer edilebilecek maksimum malzeme debisi bellidir. Sistem tasarlanırken bu kıstaslar hesaplanmalı hatta mümkünse tesisat boru çapı belirlenmeden önce pompa seçimi yapılmalıdır. Aksi durumda o tesisat boru çapından geçebilecek maksimum debi kullanılmak zorundadır.   

Devir: Yine viskozite ana kıstas olmak üzere akışkanlık azaldıkça devir düşürülmeli, akışkanlık arttıkça yüksek devirler tercih edilmelidir. Dişli pompalarda maksimum 1500 d/d. Pompa devri kullanılır. 1000 d/d. ve 1500 d/d. Dönen pompalar Elektrik motoruna direk akuple edilirken, 500 d/d ve daha düşük devirlerde dönen pompalar elektrik motoruna kayış kasnakla direk veya redüktöre direk monte edilir.

Pompa Çalışma Boşlukları: Pompa çalışma boşlukları belirtilen viskozite değerine göre imalat ve montaj sırasında ayarlanır. Pompa çalışma boşlukları hangi malzeme için ayarlandıysa pompa o malzeme için veya yaklaşık aynı viskozite değerlerine sahip akışkanlar için kullanılmalıdır. Aksi durumda pompada sıkışma veya belirtilen debi ve basınç değerlerini sağlamayabilir.

Bookmakers bonuses with gbetting.co.uk click here